Sítotiskové pojmy

V tomto článku si povíme něco o více či méně známých výrazech užívaných kolem sítotisku. Flash, těrka, emulze? Tyto a další pojmy je dobré znát, když s tiskem začínáte, ale můžou se hodit i pro lepší představu o technologii, před domluvením zakázky u MatesArt. 

Pokud se Vám dnes číst nechce, mrkněte na video, je tam skoro vše, co je v tomto článku zmíněno. 

 

 

Karusel 

Česky by se dalo přeložit jako kolotoč, je zařízení, které umožňuje realizovat vícebarevný soutisk. V horní část karuselu jsou ramena, která slouží na upnutí sít, ve spodní části jsou platny, na které se pokládá (navléká) potiskovaný materiál. Ramena a platny se vůči sobě mohou otáčet a zároveň do sebe zapadají na přesné místo. Díky tomu efektivně vznikají barevné soutisky. Karusely jsou ruční až zcela automatizované.

 sitotiskovy-karusel

Rám

Sítotiskový rám je nosný prvek pro sítovinu. Musí být dostatečné tuhý, aby vydržel napnutí sítoviny, které se pohybuje obvykle od 10 do 40 N a nesmí se kroutit. Používají se různé materiály - hliník, dřevo, ocel - v odlišných tlouštkách, rozměrech i profilech.

 sitotiskove-ramy

Sítovina

Malíř má plátno, sítotiskař sítovinu. Stejně jako plátno u obrazu je sítotisková sítovina napnutá na rám, většinou hliníkový. Sítovina má různé hustoty dle použití, u tisku na textil jsou často využívány hodnoty 40 - 120T, ale vyráběný rozsah je daleko vyšší. Měrnou jednotkou je počet vláken na centimetr čtvereční (značí se T), případně na palec čtvereční.

sitotiskovy-ram

Korýtko

Ovrstvovací korýtko je pomůcka, kterou rovnoměrně naneseme emulzi na síto. K dispozici v Matesart obchodě.

 

ovrstvovaci-korytko

Emulze

Světlocitlivá emulze se ve vrstvě nanese na síto, a v osvitové jednotce se na ni přes film (folie s motivem) přenese požadovaný motiv. Světlo emulzi vytvrdí, zbytky emulze se vymyjí vodou. Více se dočtete ve článku Jak pracovat s emulzí.

sito-emulze-detail

Těrka

Tiskařský nástroj, kterým se protlačuje barva skrz síto. Skládá se z dřevěného nebo hliníkového profilu a těrkové gumy. Najdete také v mém obchodě.

sitotiskova-terka

Mezisušič / Flash

Je důležitý pomocník zejména při více barevném tisku. Jak už český název napovídá, suší barvu mezi vrstvami jedné barvy, nebo mezi jednotlivými barvami v motivu, aby se barva nelepila zespodu na síta, a výsledný tisk měl dobré krytí. Plocha flashe může mít různou velikost, a je několik typů zdroje tepla - topné spirály, keramická topná tělesa, nebo halogenové výbojky a jiné. 

mezisusic-sitotiskovy

Osvitová jednotka

Neboli osvitka, je zdroj světla sloužící k osvitu předlohy a síta se světlocitlivou emulzí. Ideálním spektrem světla je UV, ve formě výbojek, zářivkových trubic, nebo LED. Čas osvitu záleží na vzdálenosti síta od zdroje, velikosti plochy a síle zdroje světla.

sitotiskovy-osvit-osvitka

Sušící tunel

Průchozí "trouba na zapečení" potisků, která pohlídá správný čas a teplotu tak, aby potisk vydržel věky.

susici-tunel

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení